Geçmişten Günümüze Aydınlatma Araçları

0

İnsanlığın yüzyıllar boyunca farklı formlarda kullandığı aydınlatma araçlarını bu yazımızda bir araya getirdik, teknolojinin ilerlemesi ile birlikte aydınlatma araçları da daha modern bir hal almıştır.

Aşağıda eklediğimiz aydınlatma araçlarını hep birlikte inceleyelim.

geçmişten günümüze aydınlatma araçları

Mum Nedir?
Mum, parafin, donyağı ya da bunlar benzeri, yavaş yanan bir maddenin, genellikle pamuktan yapılan bir fitilin üzerine döküldükten sonra katılaştırılması yöntemiyle hazırlanan, genellikle silindir biçimindeki ışık kaynağıdır

Led Ampül Nedir?
Aydınlatma dünyasının geleceği olarak gelişimine hızla devam eden LED, kelime olarak Light Emitting Diode – Işık Yayan Diyot’un baş harflerinden oluşmaktadır. LED, elektrik enerjisini ışığa dönüştüren yarı iletken bir devre elemanıdır.

Floresan Ampül Nedir?
içindeki seyreltilmiş gazdan oluşan elektrik boşalması sonucu yayılan ışınımların etkisiyle çeperleri flüorışıl durumuna gelen cam tüp.

Gaz Lambası Nedir?
içine konulan gaz yağını içinde bulunan bir fitil yardımıyla yakarak ışık veren, şişeli, türlü biçimlerde olabilen aydınlatma aracı.

Meşale Nedir?
aydınlık vermesi için hazırlanmış, ucunda uzun süre yanabilecek durumda ve alev çıkararak yanan bir madde bulunan değnek.

Kandil Nedir?
içinde zeytinyağı, gaz yağı gibi sıvı bir yakıt ve fitil bulunan kaptan oluşan aydınlatma aracı.

Projektör Lamba Nedir?
Projektör lamba nedir kısaca bahsedecek olursak uzak alanları ve gözle görülmeyen nesneleri veya belli bir hedefi aydınlatmak için kullanılan ışık kaynağına projektör lamba denir.

yorum Yap