Çocuklarla Evde Yapılabilecek Etkinlikler

0

Özellikle kış aylarında, soğuk ve yağışlardan dolayı dışarıya çok fazla çıkma şansınız olmadığından dolayı günün bir çoğunu çocuğunuz ile evde geçirmek zorunda kalıyorsunuz. Bu süre zarfında çocuğunuz ile eğlenceli ve daha kaliteli vakit geçirmeyi istiyorsanız bu yazımız tam size göre.

Özellikle rahat anne babalar(azıcık sorumsuz 🙂 ) genellikle çocuklarının eline tablet-telefon vererek yada çizgi film kanalını açarak çocuğunun tek başına oyalanmasını istemektedir, bu oldukça yanlış bir davranıştır, özellikle tablet ve telefon oyunlarından yada televizyondan kendi yaş grubu haricindeki gördüğü oyun/filmler  çocuğunuza kötü örnek olarak, istemediğiniz davranışları sergilemeye başlayacaktır.

Şimdi tablet-telefonu bir kenara bırakarak çocuğumuz ile daha güzel vakit geçirip birlikte eğlenme zamanı. Unutmayın ki çocuğunuzun yaş grubuna uygun oyun ve etkinlik yaptığınız zaman sizinle sıkılmadan uzun süre oynayacaktır, tabi ki çocuğunuzu mutlu görmek size de iyi gelecektir . 🙂

1 Yaş Etkinlikleri

Çocuğunuzun ilk yaşında görme, işitme ve hareket kabiliyeti sürekli geliştiği için onun dikkatini çekecek oyuncaklar kullanmanızı tavsiye ederiz, tabi ki oyuncak  seçiminde dikkat edeceğiniz hususlar; sert, köşeleri sivri, fırlattığında yada kendine vurduğunda zarar vermeyecek türden canlı renklerde olmalıdır, ayrıca çocuğunuzun dikkatini çekebilecek sesli oyuncaklar da seçebilirsiniz. Sürekli aynı oyuncak ile oynamamaya çalışın çünkü bir süre sonra çocuğunuz o oyuncaktan sıkılacaktır, bunun önüne geçmek için 2 gün oynadığınız oyuncağı bir kenara kaldırın ve 4-5 gün sonra tekrar çıkartıp oynayın bu şekilde dönüşümlü olarak gösterilen oyuncaklar çocuğunuzun sıkılmasına engel olacaktır.

Onunla şarkılar söyleyin, çocuğunuza çocuk şarkıları ve tekerlemeler söyleyin ve göreceksiniz ki bir süre sonra o da size kendi çapında eşlik etmeye çalışacaktır. Ayrıca çocuğunuzla sürekli olarak konuşun onun dikkatini çekin onunla sürekli etkileşimde olduğunuzu göstererek güven duygusunu kazanın.

Matruşka şeklinde oyuncaklar ile oynayın, birbirinin içine geçen renkli bardaklar gibi farklı oyuncaklar da 1 yaş çocukları için eğlenceli oyuncaklardır. Son olarak yaz aylarında beraber sahile giderek kum ve su ile oynayabilirsiniz, çocuğunuzun oldukça hoşuna gidecektir.

2 Yaş etkinlikleri

2 yaş çocukları daha hareketli ve el becerileri biraz daha geliştiği için daha farklı oyunlar seçmeniz gerekmektedir, bu yaşta çok çabuk sıkılma, oyunu yapamadığı zaman sinirlenme, kendini ifade edemediği zamanlarda da hırçınlaşma görülmektedir, bu durumlarda oldukça sabırlı olmalısınız ki 2 yaş sendromunu rahatlıkla atlatabilesiniz.

2 YAŞ ETKİNLİKLERİNİ GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN.

3 Yaş etkinlikleri

3 yaş çocukların artık hafızaları daha da güçlendiği için 2 yaş oyunlarına ilaveten yeni oyunlar yaparak birlikte güzel vakit geçirebilirsiniz, daha fazla parçalı yapbozlar, eşleştirme (hafıza)kart oyunları, zıt kavramlar gibi kart oyunlarından da keyif almaktadırlar, bu yaşlarda sıkılganlık biraz daha artacağı için iyice sabırlı olmalısınız. Onunla güzel diyaloglar kurun, sohbet etmeye çalışın, bazı konularda onun fikirlerini alın ve kendisine değer verdiğinizi hissettirin.

3 YAŞ ETKİNLİKLERİNİ GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN.

4 Yaş etkinlikleri

4 yaşındaki çocuklar ile oynayacağınız oyunlar, yapacağınız etkinlikler artık daha da kapsamlı olmuştur, 4 yaşındaki çocuklar artık daha çok şey bilmektedirler ve oynayacağınız oyunlar artık daha da kolay olacaktır, bu yaştaki çocuklar ile artık daha fazla parçalı yapboz yapabilir, resimler arasında 7 fark bulmaca oyunları oynayabilir, stickerli etkinlik kitapları kullanabilir yada boyama sayfaları ile boyama yapabilirsiniz. Ayrıca kontrolünüz ile ucu küt makas ile kağıtları keserek solventsiz stick yapıştırıcılar ile yapıştırmak artık onlar için keyifli hale gelecektir.

4 YAŞ ETKİNLİKLERİNİ GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN.

5 Yaş etkinlikleri

Bu yaşlardaki çocukların beceri ve kabiliyetleri iyice gelişmiştir, artık işiniz daha da kolaylaşmıştır, bu yaşlardaki çocuğunuz ile artık farklı deneyler, bir şeyler oluşturma, yetenek oyunları gibi oyunlar oynayabilirsiniz.

5 YAŞ ETKİNLİKLERİNİ GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN.

yorum Yap